URSO asi bude zvyšovať ceny elektriny na rok 2018
3.10.2017 7:49 - Energie pre Vás

Po rokoch „hojnosti“, kedy nám predseda URSO pravidelne oznamoval pokles cien elektriny, sa karta pravdepodobne obracia. Nové vedenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví totiž stojí pred neľahkou úlohou – zakomponovať do koncových cien domácností rastúcu cenu silovej elektriny na európskych burzách.

Smart cities – budúcnosť nás všetkých
21.9.2017 7:44 - Energie pre Vás

Koncept Smart Cities je momentálne skloňovaný z viacerých strán, napriek tomu neexistuje jeho jednotná definícia či rezort zodpovedný za realizáciu cieľov. Orgánov štátnej správy, ktoré sa touto problematikou zaoberajú je hneď viacero, ktoré to sú a aké sú ich názory a vízie zistíte v našom príspevku. Nezabúdajte však na jeden dôležitý fakt, a to, že smart cities bez smart obyvateľstva, dbajúceho na ochranu nášho životného prostredia, ostane len utópiou.

Rok 2016 bol úspešný. Budúcnosť je však neistá.
22.8.2017 18:54 - Energie pre Vás

Porovnanie cien zemného plynu na Slovensku a v iných krajinách EÚ
15.8.2017 13:46 - Energie pre Vás

Ceny energie tvoria významnú položku slovenských domácností, ale aj firiem. Hoci je Slovensko značne plynofikovaná krajina, dopláca na to, že naša vlastná ťažba je minimálna a takmer všetok plyn musíme dovážať z tretích krajín. V nasledujúcom článku Vám prinášame porovnanie koncových cien plynu na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie.

Porovnanie cien elektriny na Slovensku a v iných krajinách EÚ
3.8.2017 13:39 - Energie pre Vás

Európska komisia pravidelne publikuje vývoj cien elektriny v jednotlivých krajinách Európskej únie. V našom príspevku Vám ukážeme ako na tom slovenskí spotrebitelia - domácnosti aj priemysel sú v porovnaní s odberateľmi elektrickej energie v ostatných krajinách EÚ. Pokiaľ pri cenách domácností sa pohybujeme medzi „lacnejšími“ krajinami, pri cenách pre priemysel sa už radíme k tým „drahším“.

J. Badida v RTVS o novom šéfovi URSO
25.7.2017 10:38 - Energie pre Vás

Na realizáciu projektov inteligentných miest sú samozrejme potrebné peniaze
17.7.2017 13:32 - Energie pre Vás

Najväčším problémom realizácie projektov inteligentných miest nie je nič inšie, ako financovanie. Česká republika pripravila zaujímavý dokument, ktorý určite napomôže k lepšej orientácii pri riešení aj tohto „zapeklitého problému. Veríme, že bude pozitívnou inšpiráciou aj pre slovenské mestá.

Stratégia budovania inteligentných miest v ČR
12.6.2017 13:42 - Energie pre Vás

Hoci sa už aj na Slovensku niekoľko samospráv zapája do iniciatívy Smart Cities, na národnej úrovni neexistuje žiadna ucelená stratégia zameraná na podporu našich miest smerujúca k trvalo udržateľnému rozvoju a zlepšujúca životné podmienky ich obyvateľov. Pre inšpiráciu vám preto prinášame pohľad na unikátnu stratégiu Smart Cities od našich západných susedov.

Urban Rusnák: (Ne)bezpečný) tranzit energetických surovín
5.6.2017 13:36 - Energie pre Vás

Plyn je stále významný zdroj energie, ktorý však ťaží len obmedzené množstvo krajín. Ako producenti, tak aj spotrebitelia sú závislí od jeho bezpečnej prepravy, častokrát cez územia tretích krajín. Niet divu, že sa členské krajiny Energetickej charty snažia o prijatie medzinárodnej dohody zaisťujúcej bezpečný a neprerušený tranzit tejto komodity. A jedným z najväčších promotérov tejto myšlienky je Turkmenistan sediaci na ohromných zásobách plynu, ktoré však nedokáže celkom podľa svojich predstáv predávať v zahraničí.

UDRŽATEĽNOSŤ - ako ju vidíte vy?
1.6.2017 3:30 - Energie pre Vás

Čo pre vás znamená pojem udržateľnosť? Žijete a správate sa udržateľne? Alebo ho považujete za prázdnu frázu bez reálneho naplnenia v praxi? Existuje mnoho spôsobov udržateľného života, tak snáď si každý z vás vyberie to, čo považuje za správne a sebe vlastné.

„Naj“ Smart Cities a Slovensko
30.5.2017 3:26 - Energie pre Vás

V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli niečo o iniciatíve Smart Cities – koncepte inteligentných miest. Dnes nahliadneme na Smart Cities v kontexte Európskej únie, ktorá tomuto globálnemu trendu v súčasnosti dominuje. Slovenská republika je jej plnohodnotnou súčasťou a určite si kladiete otázku - Ako je to so Smart Cities u nás? Existujú aj u nás inteligentné mestá? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Operátori sústav V4 a Rumunska sú znepokojení z rakúsko-nemeckých návrhov
25.5.2017 13:24 - Energie pre Vás

Rakúsko-nemecká hranica je dlhodobo preťažená, a preto neriadené „tsunami“ elektriny tečúce alternatívnymi smermi cez krajiny strednej Európy nadmerne zaťažuje ich elektroenergetické sústavy. Dlho-očakávané riešenie nedávno pripravené dotknutými orgánmi z Rakúska a Nemecka, však operátori elektroenergetických sústav V4 a Rumunska odmietajú a žiadajú pozmeniť.

Smart Cities – aj mestá môžu byť skutočne inteligentné
24.4.2017 3:21 - Energie pre Vás

Hovorí Vám niečo pojem „Smart City“, alebo po slovensky povedané „Inteligentné Mesto“? Hľadáte nejakú súvislosť s inteligentným telefónom – smartphone? Tak ste na správnej ceste, lebo inteligentné mestá naozaj existujú a dokonca aj v Európe. Sú nimi napríklad Luxemburg, Amsterdam alebo slovinská Ľubľana. Ak vás láka život v takom meste, čítajte náš článok a zistíte, čo všetko vám ponúka.

Nový zákon o registri partnerov verejného sektora ide „po krku“ schránkovým firmám
14.4.2017 20:59 - Energie pre Vás

Schránkové firmy, plytvanie verejnými financiami a obchodovanie s firmami s prapodivnou vlastníckou štruktúrou sa stali akousi hantírkou a súčasťou nášho podnikateľského prostredia. Ale všetko sa raz končí, tak verme, že vďaka novej právnej úprave z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, účinnej od februára 2017 je takýmto praktikám koniec a obchodovanie so štátom získa vážnosť a transparentnosť ako sa patrí. Ak však podnikáte v energetike, zbystrite pozornosť, nové povinnosti to prinesie aj Vám.

Urban Rusnák: Jadrová energetika nestojí málo, ale prispieva k energetickej bezpečnosti
10.4.2017 2:57 - Energie pre Vás

Zaujíma Vás jadrová energetika? Mala by, pretože je súčasťou slovenského energetického mixu a aj vďaka nej máte vo svojich domácnostiach elektrinu. Okrem štyroch funkčných blokov v jadrových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach by nám mali v druhej lokalite pribudnúť aj ďalšie dva bloky. Všetko je to samozrejmé spojené s financiami, náklady na jadrovú energetiku sa vracajú investorom v horizonte desiatok rokov. Dnes spolu s Dr. Urbanom Rusnákom nazrieme do sveta jadrovej energetiky a dozvieme sa viac o situácií na Slovensku, ale aj vo svete.

Urban Rusnák: Slovensko v elitnej dvadsiatke v indexe energetickej výkonnosti
3.4.2017 2:53 - Energie pre Vás

Slovensko sa zaradilo medzi elitnú dvadsiatku v indexe energetickej výkonnosti podľa Davoského fóra. Na popredných miestach sa umiestnili aj ďalšie krajiny EÚ. Tieto dobré výsledky náš eurokomisár Maroš Šefčovič pripísal prepracovanému systému regulácií v EÚ a neustálej snahe o jeho zdokonaľovanie. Úzus, na ktorom sa zhodli odborníci, hovorí o troch základných princípoch úspešného riadenia energetických systémov v čase globálnej transformácie. O tom, ktoré to sú a mnohom ďalšom sa dočítate v príspevku doktora Urbana Rusnáka.

J. Badida v TA3 o zmenách na Regulačnom úrade
31.3.2017 12:52 - Energie pre Vás

Ministerstvo navrhuje oslabiť prezidenta a posilniť vládu
20.3.2017 12:49 - Energie pre Vás

Začiatkom roka sme sa ocitli v chaose ohľadne cien elektriny, plynu a vody. Reakciou boli zásahy politikov, neštandardné rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO), odstúpenie jeho predsedu a v týchto dňoch aj návrh Ministerstva hospodárstva SR novelizujúci zákon o regulácii. Jednou z najvýznamnejších zmien tohto návrhu je oslabenie pozície prezidenta SR pri kreovaní orgánov URSO v prospech vlády SR.

Urban Rusnák: Čierne zlato prináša krajinám tak zisky ako straty v podobe daňových únikov
13.3.2017 20:45 - Energie pre Vás

Ropa býva nielen zdrojom bohatstva, financií, ale aj ozbrojených konfliktov a v neposlednom rade daňových únikov. V globálnom meradle ide o veľký problém, keďže ilegálny biznis s pohonnými látkami prekvitá. Pre štátne pokladnice to predstavuje obrovské straty. Boj proti tejto „palivovej mafii“ je pomerne náročný a veľkým pomocníkom môže byť práve široký rozmach elektromobility.

Po takmer dvoch desaťročiach podpísaná ekonomicky dôležitá zmluva o elektr. vedeniach s Maďarskom
6.3.2017 2:32 - Energie pre Vás

Prvého marca bola slávnostne podpísaná Zmluva o výstavbe dvoch cezhraničných elektrických vedení medzi Maďarskom a Slovenskom. Jej podpisom sa po vyše dvoch desaťročiach zavŕšili rokovania o posilnení prepojenia dôležitého pre vývoz elektriny z nových jadrových blokov v Mochovciach.

Urban Rusnák: Sú medzinárodné arbitráže v energetike (ne) potrebné?
1.3.2017 2:20 - Energie pre Vás

Každý si svoje financie stráži ako oko v hlave a dvojnásobne to platí pri investoroch. Rok 2016 bol opäť bohatý na medzinárodné investičné spory. Čo sa týka štatistiky zo Slovenska, v zozname arbitráží je za minulé obdobie tiež jeden prípad. Aké boli strany sporu a ako to celé dopadlo zistíte v exkluzívnom príspevku od generálneho tajomníka Sekretariátu Energetickej charty Urbana Rusnáka.

V Európe (zatiaľ) víťazí ruský plyn nad americkým či arabským
9.2.2017 2:04 - Energie pre Vás

Európska plynárenská konferencia (EGC) konajúca sa každý rok vo Viedni je vynikajúcim miestom výmeny informácií ohľadne plynárenstva „okorenená“ pravidelnou účasťou špičiek Gazpromu. Nebolo tomu ináč ani v januári 2017, kedy sa naplno rozbehla debata ohľadne potenciálnej súťaže medzi dodávkami ruského plynu a skvapalneným plynom (LNG) z iných častí sveta. A víťazom, aspoň nateraz, je ruským Gazprom...

Porovnanie cien za distribúciu elektriny na východe SR
6.2.2017 22:16 - Energie pre Vás

Po hystérií, ktorá nastala ohľadne cien elektriny na strednom Slovensku a cien plynu na celom území SR sa začali hlasno ozývať aj odberatelia elektrickej energie na východe. Preto Vám v nasledujúcom článku prinášame porovnanie vývoja cien distribúcie pre domácností, kedy dochádza k rozlíšeniu cien na základe ističov.

Urban Rusnák - Aký je súčasný vplyv OPEC na ceny ropy a jeho perspektíva?
3.2.2017 22:23 - Energie pre Vás

Exkluzívne pre portál Energie pre Vás pán Urban Rusnák – generálny tajomník Sekretariátu Energetickej charty a jeho pohľad na súčasný vplyv OPEC na ceny ropy a jeho vyhliadky do budúcnosti.

Porovnanie cien za distribúciu elektriny na strednom Slovensku
31.1.2017 22:12 - Energie pre Vás

Začiatkom roka sa udiala doteraz nevídaná vec – celé Slovensko diskutovalo a niektorí Slováci sa aj sťažovali na nové platby za distribúciu elektriny (a plynu). Najhlasnejšie boli obce na strednom Slovensku.

Porovnanie cien za distribúciu plynu
30.1.2017 21:51 - Energie pre Vás

Dňa 25.1.2017 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prijal nové cenové rozhodnutie, ktorým zmenil ceny distribúcie plynu pre domácnosti a malé podniky so spätnou platnosťou od 1.1.2017. Ide už o druhú zmenu distribučných taríf za posledný mesiac, ktorá bola vyvolaná podnetmi odberateľov a následnou reakciou vlády SR. Avšak možno predpokladať, že ani tentoraz nebudú všetci odberatelia rovnako spokojní.

Chaos v distribučných tarifách
26.1.2017 21:48 - Energie pre Vás

Začiatkom roka 2017 začali platiť na Slovensku nové distribučné tarify tak pre odberateľov plynu, ako aj elektrickej energie.

Európska energetika - úspechy roku 2016 a výzvy roku 2017 očami Maroša Šefčoviča
23.1.2017 21:46 - Energie pre Vás

Zaujíma Vás aký bol rok 2016 z pohľadu eurokomisára Maroša Šefčoviča a aké sú jeho vízie na rok 2017? Čo považuje za najväčšie úspechy minulého roku a aké výzvy ho čakajú v tom novom? Nech sa páči, prečítajte si náš príspevok.

Platby za energie vyvolali hystériu
17.1.2017 11:33 - Energie pre Vás

Od začiatku roka začali platiť nové cenové rozhodnutia Regulačného úradu, ktoré spôsobili zmeny v distribučných tarifách elektriny aj plynu.

Ako na Slovensku vykántriť energetickú chudobu
10.1.2017 11:27 - Energie pre Vás

Podľa údajov Európskej komisie sú slovenské nízkopríjmové domácnosti v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ najzraniteľnejšie, a teda náchylné k tzv. energetickej chudobe. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) prichádza s návrhom konceptu ochrany takýchto odberateľov a niekoľkými návrhmi opatrení, ktoré však energetické spoločnosti nie vždy prijímajú s nadšením.

Aktívny zákazník v centre energetiky budúcnosti
20.12.2016 7:34 - Energie pre Vás

Naše vysoké ceny elektriny za nás Brusel nezníži
8.12.2016 7:36 - Energie pre Vás

Nižšie ceny energie pre domácnosti v roku 2017
30.11.2016 7:31 - Energie pre Vás

Topánka tlačí distribučky aj OZE výrobcov
8.11.2016 7:25 - Energie pre Vás

Má problém financovania obnoviteľných zdrojov energie cez tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) riešenie? Ak áno, aké? Čo je lokálny zdroj a aké sú jeho najväčšie pozitíva? Ťahajú distribučné spoločnosti a SAPI za rovnaký koniec alebo je každý z nich na druhej strane brehu? Aj o tom bol seminár FOTOVOLTIKA A OZE v roku 2017.

Vďaka Energolandu je aj svet energií zábavný
14.10.2016 7:20 - Energie pre Vás

ENERGOLAND – informačné a zábavné centrum, ktoré Vás očarí svojou nápaditosťou a originalitou. Ak chcete svojím deťom vysvetliť čo je energia, načo sa používa a prečo je potrebné ju šetriť, vezmite ich práve tam. Spojíte príjemné s užitočným – množstvo informácií zábavnou formou.

Slovensko – energetický uzol „odsúdený“ na spoluprácu so susednými štátmi
11.10.2016 15:44 - Energie pre Vás

Slovenská republika je vďaka výbornej polohe predurčená byť prirodzeným ohniskom prepájania severných a južných, západných a východných hospodárskych a obchodných záujmov. Kvôli unikátnej polohe je „odsúdená“ na spoluprácu so svojimi partnermi a susedmi – zaznelo z úst predsedu vlády Slovenskej republiky – Róberta Fica.

Kto z koho? Nech zvíťazí ten lepší!
20.9.2016 15:36 - Michaela Badidová

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlásilo výberové konania na členov predstavenstiev veľkých energetických spoločností. Obsadia stoličky skutoční odborníci alebo nás štát vodí za nos?

Jadrová energetika – dobrý sluha, ale zlý pán
13.9.2016 15:39 - Michaela Badidová

11. ročník európskeho energetického jadrového fóra (ENEF – European Nuclear Energy Forum) priniesol zaujímavé myšlienky a úvahy o havarijnej pripravenosti a reakcii v prípade jadrovej katastrofy. Udalosti z minulosti svedčia o tom, že na takého nekonvenčné katastrofy štáty pripravené neboli. Aká je situácia v súčasnosti?

Prechod na zelené hospodárstvo – významná priorita v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ
8.9.2016 15:33 - Michaela Badidová

V dňoch 6. – 7. septembra sa v Bratislave uskutočnila konferencia pod názvom T2gE – Transition to the Green Economy – Prechod na zelené hospodárstvo. Medzinárodnú konferenciu zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Mišík: Smerom k Energetickej únii. Pohľad zo strednej Európy
15.7.2016 15:24 - Jozef Badida

Prečo niektoré krajiny podporujú projekt Energetickej únie a iné nie? Najnovší výskum publikovaný v prestížnom medzinárodnom časopise Energy ponúka argumenty do diskusie na túto tému. Prináša aj implikácie pre ďalší vývoj projektu, ktorý bude jedným z kľúčových bodov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Priority, očakávania, úlohy ministerstva životného prostredia počas slovenského predsedníctva EÚ
3.5.2016 15:21 - Jozef Badida

Slovenská republika bude po prvý krát v histórii od 1. júla 2016 reprezentovať všetkých 28 členských štátov EÚ. Ide vôbec o jednu z najnáročnejších úloh kladených na výkon štátnej správy od vstupu do EÚ.

(Chýbajúce) priority vlády v energetike
26.4.2016 15:19 - Jozef Badida

V programovom vyhlásení vlády sa v oblasti energetiky, ochrany životného prostredia a klímy nachádza mnoho pozitívneho. Chýbajú však témy ako ropovod BSP, transparentná regulácia či inteligentné elektrické siete.

Sľuby vlády v oblasti energetiky
14.4.2016 15:18 - Jozef Badida

Zmena dodávateľa energie šetrí Vaše financie
22.12.2015 15:09 - Jozef Badida

Ako ušetriť na nákladoch za energie
17.11.2015 15:01 - Jozef Badida

Podpora a ochrana zahraničných investícií
12.11.2015 14:56 - Jozef Badida

Nedávno sa na pôde Sekretariátu Energetickej charty v Bruseli uskutočnilo zasadnutie investičnej skupiny s celkom zaujímavým obsahom – podpora a ochrana investícií vedúcich k udržateľnému rozvoju.

Záujem o Energetickú chartu rastie
10.11.2015 14:54 - Jozef Badida

Čína sa obzerá po garanciách pre svoje investície
15.9.2015 14:33 - Jozef Badida

Čína nedávno predstavila kontúry svojho gigantického projektu – novej Hodvábnej cesty, známej aj ako „pás a cesta“ (Belt and Road).

Nord Stream II nahneval Slovensko a Ukrajinu
15.9.2015 14:32 - Jozef Badida

Odkaz pre nastupujúcu generáciu: Využite svoj vplyv!
21.7.2015 14:20 - Jozef Badida

Maria van der Hoeven, riaditeľka Medzinárodnej energetickej agentúry, sa prihovára nastupujúcej generácii zrozumiteľným spôsobom (i) vysvetľujúc hrozby, ktoré nám prinášajú klimatické zmeny, (ii) poskytujúc riešenia na predídenie potenciálnej katastrofe a (iii) vyzývajúc mladých k aktivite.

Čo nového na plynárenskom fronte?
16.7.2015 14:14 - Jozef Badida

OPEC sa zbláznil?
9.6.2015 14:12 - Jozef Badida

Výstavba nového ruského plynovodu
2.6.2015 14:11 - Jozef Badida

Energetická únia a národne záujmy
17.3.2015 13:58 - Jozef Badida

Vážna prekážka pre plány na zachovanie prepravy plynu cez Slovensko - TESLA
10.3.2015 13:54 - Jozef Badida

Bratríčkovanie Moskvy a Budapešti neveští nič dobré pre naše snahy o udržanie pozície Slovenska ako dôležitej plynárenskej tepny Európy. Plánom na výstavbu Eastringu tak rastie staro-nová konkurencia.

Lacná ropa predstavuje historickú príležitosť
3.3.2015 13:53 - Jozef Badida

Neočakávane prudký pád cien ropy od júna roku 2014 ľudstvu prináša historickú príležitosť pri ochrane klímy, ktorú treba využiť!

Z prvej ruky – Energetická únia
26.2.2015 13:52 - Jozef Badida

Ohrozené dodávky plynu
24.2.2015 13:51 - Jozef Badida

Odporúčané články
Dni energie na Slovensku 2016
1.8.2016 16:51 - Energie pre Vás

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2016 | Designed & Programmed by Richard Haríň