Dni energie na Slovensku 2016

Chcete aj Vy bývať lacnejšie?
Pomôže zvýhodnený úver ŠFRB či príspevok na zateplenie rodinného domu?
Viete ako znížiť výdavky na energie?
Zaujímajú Vás dotácie na solárne systémy, fotovoltiku, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu?
Poznáte fungovanie elektromobilu či vozidla na zemný plyn (CNG)?

Po dvoch mimoriadne vydarených ročníkoch Vám portál Energie pre Vás opätovne priniesol osvetový projekt Dni energie na Slovenku - DENS 2016. Aj v tomto roku sme propagovali zelené technológie, úspory energie a udržateľnú dopravu na námestiach našich miest. S projektom Dni energie na Slovensku 2016 sme radi opätovne zavítali do Bratislavy (OC IKEA – 28.5.2016), Žiliny (Nám. A. Hlinku – 30.5.2016), Banskej Bystrice (Nám. SNP – 3.6.2016), Liptovského Mikuláša (OC RGB Liptov - 4.6.2016) a Košíc (Aupark – 17.6.2016). Všetci sa mohli oboznámiť s technológiami ako sú solárne panely, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu, dozvedieť sa viac o obnove bytových a rodinných budov (zatepľovaní) či vidieť vozidlá s alternatívnym pohonom (elektromobily a CNG).

Okrem zaujímavých exponátov a rád odborníkov na účastníkov čakali aj atraktívne ceny v historicky prvej TOMBOLE na podujatí DENS. A pochopiteľne už máme aj prvých víťazov - vyhliadkový let helikoptérou nad Liptovom vyhral pán Ľuboš Kubizna, darčekové poukážky od OC IKEA v hodnote 50 EUR získali pani Veronika Polonská a pán Branislav Bačo a 30 EUR poukážky do kníhkupectva od portálu Energie pre Vássme zaslali pani Diane Kocanovej a pánovi Jánovi Gevegovi. Pravidlá účasti v tombole nájdete TU.

Okrem celoslovenskej tomboly sme mali pripravené aj lokálne ceny určené návštevníkov jednotlivých miest. V Bratislave získal možnosť zapožičania elektromobilu Nissan Leaf na 3 dni od nášho partnera GreenWay pán Ján Šichula, vstupenky na koncert Chrisa Normana od partnerskej spoločnosti Tatramat vyhrali v Žiline pani Michaela Hvastová a v Banskej Bystrici pani Marta Višňovská a zajazdiť si na elektromobile Peugeot iOn od VSE na základe žrebovania v Košiciach bude môcť pán Konrád. Gratulujeme a tešíme sa na žrebovanie ostatných cien!

Projekt Dni energie na Slovensku 2016 sa uskutočnil pod záštitou pána Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a pánov primátorov Bratislavy - Iva Nesrovala, Žiliny – Igora Chomu, Banskej Bystrice – Jána Noska a Košíc – Richarda Rašiho. Všetkým im srdečne ďakujeme! Pán Chrenek v tejto súvislosti povedal:

Som rád, že v roku 2016 do niekoľkých slovenských miest opätovne zavíta podujatie Dni energie, ktorého hlavným cieľom je zaujímavým a pútavým spôsobom predstaviť a propagovať zelené technológie, možnosti úspor energie ako aj formy udržateľnej dopravy. Tieto nové technológie budú v budúcnosti kľúčové pre zabezpečenie stability a bezpečnosti dodávok ako aj cenovej dostupnosti energií, a zároveň bude na nich založené aj dosiahnutie dôležitých energetických a klimatických cieľov, ku ktorým sa Európska únia a jednotlivé členské štáty prihlásili. V súčasnosti napríklad budovy v EÚ spotrebúvajú až 40 % celkovej spotreby energie a sú zároveň zodpovedné za 36% škodlivých emisií CO2. Európska komisia odhaduje, že v prípade zvolenia vhodných opatrení na zvýšenie energetickej účinnosti, je možné v tejto oblasti dosiahnuť úsporu až do výšky 75% súčasnej spotreby. Potenciál je teda naozaj obrovský. Každý z nás pritom môže prispieť svojou troškou k energetickým úsporám a k udržateľnejšej energetike a doprave. Stačí sa oboznámiť s možnosťami, ktoré nám zelené technológie ponúkajú, a pokiaľ je to možné, niektoré z nich využiť aj v praxi.

Všetci máme prirodzený záujem šetriť, o čom svedčí aj ohromný dopyt po dotáciách na kúpu malých ekologických zdrojov energie, príspevkoch na zateplenie rodinných domov a zvýhodnených úveroch ŠFRB. Práve preto sme aj v roku 2016 priniesli širokej verejnosti najnovšie technológie priamo na námestia našich miest, kde ich mohli lepšie spoznať a samozrejme poradiť sa s odborníkmi.

V súlade s mottom projektu – „Podporme dobrú vec, podporme sami seba“ sme sa opätovne stali spojivkou medzi občanmi a modernými technológiami a aj takýmito krokmi umožníme koncovým odberateľom aktívne participovať na dosiahnutí udržateľnej budúcnosti. Taktiež sa nám podarilo prilákať študentov stredných a vyššieho stupňa základných škôl. Nie len ich zaujala technologická novinka okuliare Samsung Gear, vďaka ktorým mohli absolvovať virtuálnu prehliadku jadrovej elektrárne Mochovce. Dúfame totiž, že aj nastupujúcej generácii naše informácie pomôžu sa lepšie zorientovať a zároveň prispejú k jej energetickej sebestačnosti, ochrane životného prostredia a zníženiu negatívnych dopadov na zdravie nás všetkých.

Veľké poďakovanie patrí aj našim partnerom pre rok 2016:

V prípade ďalších otázok, resp. záujmu o účasť na podujatí DENS 2017 ako vystavovateľ, resp. dobrovoľník, nás môžete kontaktovať na redakcia@energieprevas.sk.

Mediálne výstupy

TA3: Podpora zelenej energie
Pravda.sk: Odborníci poradia Slovákom ako ušetriť na energiách
HN online: Dni energie na východe
STEFE: STEFE na podujatí DENS 2016 v Banskej Bystrici (fotogaléria)
Združenie pre propagáciu obnovy bytových domov: ZPOBD na DENS 2016
BIOMASA: Združenie BIOMASA na DENS 2016
innogy/RWE: Energetické poradenstvo RWE, výhercovia súťaže a fotogaléria
Teraz.sk: Dnes sa začína už tretí ročník Dní energie na Slovensku
mesto Žilina: Pozvánka na DENS 2016 v Žiline
mesto Bratislava: Pozvánka na DENS 2016 v Bratislave
openiazoch.sk: Dni energie prezentujú obnoviteľné zdroje a zelené technológie
TOP reality: ORGANIZÁTORI PODUJATIA DNI ENERGIE 2016 IDÚ OPÄŤ MEDZI ĽUDÍ
mesto Banská Bystrica: Pozvánka na DENS 2016 v Banskej Bystrici
KUVOZE: DENS 2016
SOŠ Pruské: BIOMASA pozýva na DENS 2016
SOŠ automobilová KE: Dni energie na Slovensku - účasť našich žiakov
S deťmi: Dni energie v IKEA
Žilina Deň: Na Slovensku sa uskutočnia Dni energie 2016. Na Námestí Andreja Hlinku budú zaujímavé stanovištia
Priekopnik.sk: Putovné podujatie Dni energie prichádza na Horehronie
Aj dnes: Pozvánka na Dni energie v Banskej Bystrici
RGB Liptov: Dni energie v RGB Liptov
Pozri.sk: Dni energie v Košiciach prezentujú aj zelené technológie
Podujatiabb.sk: Dni energie v Banskej Bystrici
Aupark Košice: Dni energie v Auparku

Predchádzajúce ročníky podujatia Dni energie na Slovensku, vrátane fotografií a videí, si môžete pozrieť TU:

Odporúčané články
Dni energie na Slovensku 2016
1.8.2016 16:51 - Energie pre Vás

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2016 | Designed & Programmed by Richard Haríň