URSO asi bude zvyšovať ceny elektriny na rok 2018

Po rokoch „hojnosti“, kedy nám predseda URSO pravidelne oznamoval pokles cien elektriny, sa karta pravdepodobne obracia. Nové vedenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví totiž stojí pred neľahkou úlohou – zakomponovať do koncových cien domácností rastúcu cenu silovej elektriny na európskych burzách.

Ešte len v januári sme sa borili s kauzou skokovej zmeny distribučných taríf a opäť všetko speje k tomu, aby sa ceny elektriny stali horúcou témou jesene. Akosi sme si už zvykli, že aj pasivita, a teda zotrvávanie u tradičného dodávateľa elektriny, nám každoročne prinášala akú, takú úsporu. Roky nebolo treba urobiť nič a koncová cena elektriny spravidla klesala. Kopírovali sme totiž vývoj na referenčnej pražskej burze, kde silová elektrina, ako komodita, roky klesala kvôli jej prebytku v Európe.

Situácia v roku 2017 je však odlišná. URSO pôvodne rátalo s ďalším poklesom ceny, tentoraz na úrovni niečo pod 28 eur/MWh. Realita však bola značne odlišná a cena elektriny sa za prvý polrok pohybovala okolo úrovne 32 eur/MWh. Práve prvých šesť mesiacov roka je rozhodujúcich pri stanovení maximálnych cien elektriny pre domácností na nasledujúci rok. A je vidieť, že rozdiel cca 4 eur/MWh bude potrebné do koncových cien elektriny zakomponovať, keďže ide o položku, ktorú neurčujeme my na Slovensku, ale trh v Európe.

Zdroj obrázka: URSO - Burzové ceny elektriny a plynu

Hoci URSO začiatkom roka stanovilo regulované časti ceny elektriny na celé regulačné obdobie 2017-21, teoreticky by svoje rozhodnutie meniť nemuselo celé 4 roky. Avšak v realite je URSO, na základe zákona o regulácii, povinné zmeniť cenové rozhodnutie, ak „sa výrazne zmenili ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny“.

Určite bude táto situácia zaťažkávacou skúškou pre nový URSO triumvirát – páni Jahnátek, Mihok a Kubala, ale na druhej strane, možno nájdu rezervy aj v iných regulovaných položkách, napríklad za distribúciu, resp. prenos elektriny. Ak by teda znížili sieťové poplatky, mohli by kompenzovať zvýšenie silovej ceny elektriny.

Jozef Badida
Analytik portálu energieprevas.sk

© Autorské práva vyhradené

Odporúčané články
Dni energie na Slovensku 2016
1.8.2016 16:51 - Energie pre Vás

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2016 | Designed & Programmed by Richard Haríň